به نام خدای مهربان

نشریه 14005

آیین‌نامه دریافت مجوز فرهنگی برگزاری نمایشگاه و رویدادهای فروش اسباب‌بازی

ضوابط و مقررات نظارت فرهنگی بر نمایشگاه اسباب‌بازی و سرگرمی

در داخل کشور / بازنگری یازدهم خردادماه 1401

دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی

مقدمه  

به‌منظور کنترل و نظارت فرهنگی بر کیفیت اجرای نمایشگاه‌های اسباب‌بازی و سرگرمی و نظارت بر عرضه محصولاتی که با مفاد اعلام شده شورای نظارت بر اسباب‌بازی مغایرت نداشته باشد در برگزاری نمایشگاه و رویدادهای فروش اسباب‌بازی رعایت نکات زیر الزامی است:

الف) کلیه برگزارکنندگان نمایشگاه‌های اسباب‌بازی و سرگرمی در سطح کشور باید مجوز فرهنگی برگزاری نمایشگاه را از دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی دریافت کنند.

ب) کلیه غرفه‌های شرکت‌کننده فقط مجاز به عرضه اسباب‌بازی‌های مورد تأیید (دارای مجوز شورای نظارت بر اسباب‌بازی) هستند، از این رو باید قبل از برگزاری نمایشگاه، مجوز فرهنگی عرضه و فروش اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های خود را از دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی دریافت کنند.

تذکر1: مجوز فرهنگی صادر شده از سوی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی به منزله مجوز برگزاری نبوده و حتماً باید پیش از دریافت مجوز شورای نظارت از سازمان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در هر استان مجوز لازم دریافت شود.

تذکر2: برگزارکننده باید پس از دریافت مجوز از شورای نظارت بر اسباب‌بازی برای برگزاری به اداره نظارت بر اماکن عمومی هر استان مراجعه و مجوزهای لازم را دریافت نماید.

 

تعاریف

 • دبیرخانه: دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی، تولید، واردات و توزیع اسباب‌بازی
 • داره نظارت بر اماکن عمومی: اداره کل اماکن عمومی نیروی انتظامی
 • مجوز فرهنگی تولید: عرضه، فروش و توزیع کلیه اسباب‌بازی‌های داخلی در سطح فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌ها منوط به داشتن مجوز شورای نظارت بر اسباب‌بازی است و فروش اسباب‌بازی فاقد این مجوز ممنوع بوده و در صورت مشاهده فروش و توزیع این گونه از اسباب‌بازی‌ها، برخورد مقتضی و قانونی انجام خواهد شد. هولوگرام شورا نشان و نمایاننده این مجوز به خریداران است.
 • سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت: سازمان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در هر استان  که کلیه فعالیت‌های صنفی مرتبط زیر نظر آن انجام می‌گیرد.

 

مدارک لازم جهت دریافت مجوز فرهنگی برگزاری نمایشگاه اسباب‌بازی به شرح زیر است:

 1. مدارک احراز هویت برگزارکننده (کارت ملی) که در زمان ثبت نام در سایت شورا بارگذاری می‌شود.
 2. تصویر مجوز از سوی وزارت صنعت، معدن، تجارت در خصوص بلامانع بودن برگزاری نمایشگاه
 3. اصل و تصویر فیش بانکی مطابق تعرفه مصوب (در ثبت نام اینترنتی پرداخت از طریق درگاه بانک صورت می‌پذیرد).
 4. فرم اینترنتی تکمیل شده درخواست برگزاری نمایشگاه

تذکر3: این درخواست حداقل یکماه قبل از برگزاری نمایشگاه باید به دبیرخانه تحویل داده شده باشد.

دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی با توجه به سوابق برگزار کننده نمایشگاه و توانایی‌های علمی، فرهنگی و اجرایی آن و سایر شرایط زمانی و مکانی نمایشگاه، اقدام به بررسی درخواست و صدور مجوز اصلی برگزاری نمایشگاه می‌کند. در بررسی این شرایط مسائلی همچون عدم تداخل زمانی با سایر نمایشگاه‌های دارای مجوز، کیفیت برگزاری و توانایی برگزارکننده مدنظر است.

تذکر4: برگزارکننده نشان دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی را در پوستر و اطلاع رسانی نمایشگاه برای اطلاع عموم باید درج کند.

 

شرایط برگزاری

 1. -             با فاصله حداقل ده روز به برگزاری نمایشگاه فهرست شرکت‌ها و مؤسسات شرکت‌کننده همراه با فهرست اقلامی که در نمایشگاه عرضه خواهد شد باید به دبیرخانه تحویل شده باشد. پس از تأیید فهرست اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های نمایشگاهی و ممهورشدن به مهر دبیرخانه شورا، اضافهکردن اقلام جدید به فهرست و عرضه آن در نمایشگاه امکانپذیر نیست.
 2. -             نماینده دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی در طول مدت برگزاری باید در محل نمایشگاه حاضر باشد. استقرار و ملزومات حضور نماینده دبیرخانه بر عهده برگزارکننده است.
 3. -              در صورت مشاهده عرضه و فروش موارد ممنوعه یا خارج از فهرست توافق‌شده اعمال قانون خواهد شد و با متخلفین برخورد خواهد شد. نمایشگا‌ه‌های اسباب‌بازی صرفاً مجاز به عرضه محصولات دارای مجوز فرهنگی تولید از شورای نظارت بر اسباب‌بازی هستند.
 4. -             هزینه خدمات کارشناسی، صدور مجوز عرضه و فروش اقلام در هر غرفه مطابق تعرفه مصوب است که باید به شماره حساب کانون نزد بانک ملی واریز شود.
 5. -             یک نسخه از فهرست اقلام نمایشگاهی در اختیار مسئول غرفه‌ها، یک نسخه در اختیار برگزارکننده و نسخه سوم در دبیرخانه شورا نگهداری می‌شود.
 6. -             کارشناسان دبیرخانه، بر غرفه‌های نمایشگاهی و اقلام ارائه شده مطابق با فهرست اقلام پذیرفته شده و مورد تأیید در ایام برگزاری نمایشگاه، نظارت نموده و در صورت مشاهده تخلف به‌صورت کتبی موارد لازم را به مسئول غرفه و مدیر برگزارکننده نمایشگاه و اداره کل اماکن ناجا منعکس کرده و اقدام قانونی به عمل خواهد آمد

فرایند اداری صدور مجوز فرهنگی نمایشگاه‌های اسباب‌بازی

 1. -             درخواست برگزارکننده نمایشگاه از دبیرخانه شورای نظارت (تکمیل فرم مربوطه) (از اینجا به فرم دستیابید)
 2. -             بررسی درخواست شرکت متقاضی و صدور مجوز فرهنگی برگزاری نمایشگاه در دبیرخانه شورا
 3. -             ابلاغ مجوز فرهنگی برگزاری نمایشگاه از سوی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی به اداره کل کانون پرورش فکری استان
 4. -             مراجعه برگزارکننده نمایشگاه به دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی حداقل 10 روز قبل از شروع نمایشگاه و تکمیل فرم فهرست اقلام نمایشگاهی (فرم شماره 2) جهت تأیید دبیرخانه شورا

 

ضمانت اجرایی و تخلفات

وظیفه نظارت و بررسی نمایشگاه‌ها و رویدادهای فروش به‌صورت دائمی و به صورت حضوری بر عهده واحد نظارت و ارزشیابی شورای نظارت بر اسباب‌بازی خواهد بود و مرجع صدور مجوز فرهنگی برگزاری نمایشگاه دبیرخانه شورای نظارت است.

مرجع پیگیری و رسیدگی شکایات و تخلفات، شورای نظارت بر اسباب‌بازی خواهد بود که موارد را طی گزارشی برای اقدام مقتضی به اداره اماکن عمومی استان ارائه خواهد کرد.

این آیین‌نامه به صورت سالانه توسط شورای نظارت بر اسباب‌‍بازی نسبت به مسائل روز، به‌روز رسانی خواهد شد.

این آیین‌نامه که در 6 بخش و ۲ صفحه در تاریخ یازدهم خردادماه 1401 موردبازنگری اعضای کارشناسی دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی قرارگرفت و تصویب شد. از این تاریخ این آیین‌نامه لازم الاجرا است.


شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت