دبیرخانه شورا از ابتدای مهرماه 1381 به‌طور رسمی پذیرش پرونده‌های ثبتی را از آن جهت که یک اسباب‌بازی ترکیبی از اختراع، طرح صنعتی و نام تجاری است را آغاز کرد. براساس مصوبات شورا و مطابق سیر گردش کار ثبت طرح اسباب‌بازی در دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی به منزله افشاء رسمی و ایجادکننده حق مالکیت فکری است، پذیرش طرح از سوی دبیرخانه انجام و پس از بررسی در کمیسیون مربوطه و در صورت داشتن ویژگی‌های لازم، صدورگواهی ثبت انجام خواهد شد.
طراحان و صاحبان طرح باید بدانند ثبت طرح اسباب‌بازی فقط از نظر حقوقی معتبر است و تأییدی بر کیفیت و ممتاز بودن طرح نیست لذا به‌منظور تولید و ورود به بازار محصول حتماً باید مالک طرح برای دریافت مجوز تولید و سپس دریافت هولوگرام شورای نظارت اقدام کند.
طرح اسباب‌بازی، زمانی قابل ثبت است که جدید و اصیل باشد.
شورای نظارت بر اسباب‌بازی صرفاً از حق تقدم تکثیر و حقوق مالکیت فکری طرح‌های ثبت‌شده در کمیسیون مربوط حمایت می‌کند.پیش از اقدام به ثبت درخواست، به‌منظور جلوگیری از بروز اشتباهات در تکمیل و ارائۀ ضمائم آن، باید شیوه‌نامه ثبت به دقت مطالعه شود تا منجر به‌صدور اخطار «رفع نقص» از سوی مرجع ثبت نگردد.
می‌توانید فایل شیوه‌نامه را از طریق لینک زیر دانلود کنید. 

راهنمای ثبت اسباب‌بازی در دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی (احراز مالکیت)

درخواست ثبت طرح (بعد از تکمیل فرم حتماً باید نمونه فیزیکی سرگرمی به دبیرخانه تحویل داده شود )

  احراز مالکیت (ثبت طرح) افراد حقیقی

  احراز مالکیت (ثبت طرح) افراد حقوقی

توجه: در صورت مشکل در اعتبارسنجی لطفاً صفحه خود را یکبار Refresh کنید.

  فرم تعهد 

    فرم درخواست ثبت طرح

 شماره حساب

در صورت نیاز و اعلام کمیسیون فرم تعهد باید توسط متقاضی تکمیل و به دبیرخانه ارسال شود. استفاده از فرم تعهد فقط برای پرونده‌هایی که کمیسیون تشخیص داده است، لازم است. بنابراین تکمیل فرم برای همه پرونده‌ها عمومیت ندارد.

شما در شرایط خاص می‌توانید فرم‌های مربوط را از لینک زیر دانلود و مطابق توضیحات داده شده در شیوه‌نامه تکمیل و به‌صورت فیزیکی به دبیرخانه تحویل دهید یا از طریق پست ارسال کنید. این مهم حتماً باید به تأیید واحد صدور مجوز و ثبت دبیرخانه رسیده باشد وگرنه فرایند درخواست احراز مالکیت صرفاً برخط (آنلاین) و از طریق همین وبگاه خواهد بود.

 
در صورت داشتن هر گونه سوال با ایمیل شورا در ارتباط باشید. shora@yahoo.com


شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت