نهاد اعتباربخش بازی‌ها و بسته‌های شناختی

ارتقا سرمایه شناختی جامعه یکی از ابزارهای توسعه و پیشرفت جامعه به شمار می رود. بازی یکی از فرصت­هایی است که می­تواند موجب پرورش کارکردهای اجرایی و ارتقا سرمایه شناختی شود. بازی به عنوان بخش جدایی ناپذیر رشد و تحول کودک و به عنوان ابزاری ارزان و دردسترس برای همه اقشار، از مهمترین عواملی است که فرصت ایجاد و گسترش مهارت­های جدیدحرکتی، شناختی، زبانشناختی، نمادین، سازگاری عاطفی و اجتماعی رافراهم می‌­کند.

امروزه بازی های شناختی از جایگاه ویژه‌ای در حوزه ارزیابی و توانبخشی شناختی در کودکان و بزرگسالان برخوردارند. به‌عنوان مثال، یکی از روش‌های حفظ ذخیره شناختی در سالمندی، استفاده از بازی‌های شناختی است. بازی شناختی به دسته ای از بازی‌های جدی اطلاق می شود که که به‌­صورت مشخص با هدف ارزیابی یا فعالسازی و تقویت کارکردهای شناختی طراحی ­شده­اند.

به منظور شناسایی و ارزیابی بازی‌های شناختی در کشور، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اقدام به برگزاری جلسات هم‌اندیشی در این زمینه نمود که این همکاری منجر به ایجاد نهاد اعتباربخش بازی‌های شناختی در کشور گردید. مهم‌ترین اهداف این نهاد که از زمستان1400 فعالیت خود را آغاز نموده است عبارتند از:

  • معرفی بازی‌های شناختی به‌عنوان یکی از ابزارهای موثر بر فعالسازی و ارتقا کارکرد شناختی
  • تدوین آیین‌نامه و استانداردهای لازم برای بازی‌های شناختی در کشور
  • شناسایی، ارزیابی و ارتقا کیفیت بازی‌های شناختی در کشور
  • معرفی بازی‌های شناختی مورد تایید

شایان ذکر است با تدوین آیین‌نامه‌ها و روال‌ اجرایی، شما تولیدکننده محترم می‌توانید برای دریافت گواهی اسباب‌بازی شناختی مورد تایید نهاد اعتباربخش بازی‌های شناختی از لینک زیر اقدام کنید:

    ثبت درخواست بررسی و صدور گواهی اسباب‌بازی شناختی

 

 

   فرم خود اظهاری معرفی ویژگی‌ها و سوابق بازی یا اسباب‌بازی

  راهنمای تکمیل درخواست‌ها

  ملاک‌های مربوط به ارزیابی بازی و اسباب‌بازی‌های شناختی

  مؤلفه‌های استاندارد روان‌شناختی اسباب‌بازی (اسباب‌بازی‌های ویژه کودکان)


شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت